جشن عید سعید غدیر خم،در دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان کهگیلویه و بویراحمد

همزمان با جشنهای سراسر کشور با هماهنگی رابط دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه جامع علمی کاربردی استان

۲۸ تیر ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۷ اخبار
همزمان با جشنهای سراسر کشور با هماهنگی رابط دفتر  نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه جامع علمی کاربردی استان

به گزارش روابط عمومی واحد استان کهگیلویه و بویراحمد،مراسم جشن عید سعید غدیرخم، با هماهنگی و تلاش،  رابط دفترنهاد نمایندگی ولی فقیه حجت الاسلام محمود رجای مهردر دانشگاه جامع علمی کاربردی استان، در مکان مقدس تپه شهدای گمنام شهریاسوج، و هماهنگی پایگاه مقاومت بسیج شهدای گمنام استان، و همچنین کمیته خادمین شهدای شهرستان و مجموعه تربیتی مثل عمار با سخنران؛ حجت الاسلام یاوری، با نوای، سید ابراهیم خلفی و کربلایی علی نیک روز شب دوشنبه 27تیرماه ساعت 20:30برگزار گردید.   

 حجت الاسلام یاوری فرمودند؛غدیر بهار ولایت و اتمام و اکمال نعمات الهی و به مرحله تکامل رسیدن دین الهی است، هدیه‌ای آسمانی از سوی خداوند متعال برای همه بندگان تا بتوانند با گام نهادن در مسیر ولایت و امامت و تبعیت از رهنمودها و فرامین الهی ایشان به کمال و سعادت ابدی در دنیا و آخرت برسند؛ غدیر خم در حقیقت معرفی کامل شخصیت بی نظیر امام علی(ع) برای جهانیان و به ویژه مسلمانان و اهمیت و جایگاه ایشان در سعادت انسان و در به کمال رسیدن دینداری انسان مسلمان است.

طبق روایات اسلامی، در روز هجدهم ماه ذوالحجه حضرت محمد (ص) به دستور خداوند، امام علی (ع) را به مقام خلافت و امامت و به عنوان پیشوای مسلمانان منصوب کرد. این رویداد که به واقعه غدیر معروف است در سفر حجة الوداع سال دهم هجری و در سرزمین غدیر خم روی داد. در روایات شیعه از این عید با نام‌های عیدُاللهِ الاکبر (بزرگ‌ترین عید الاهی)، عید اهل بیت محمد (ص) و اشرف الاعیاد (والاترین عید) نیز یاد شده است.

اهمیت و گرامی داشت این روز به دلیل انتساب حضرت علی بن ابی طالب (ع) به عنوان وصی و جانشین بلافصل حضرت محمد (ص) است، زیرا امامت را به وجود آورد و ادامه راه رسالت بود. واقعه غدیر خم، نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشت. در این واقعه، پیامبر اکرم (ص) مهم‌ترین مأموریت دوران پیامبری خود را به انجام رساند؛ مأموریتی که انجام آن، به منزله رساندن پیام رسالت حضرت محمد (ص) بود و کوتاهی در مورد آن باعث از بین رفتن زحمات چندین ساله ایشان می‌شد. به همین علت این عید مهم‌ترین عید مذهبی شیعیان است و همانند عید فطر، عید قربان و دیگر اعیاد مسلمانان در مساجد، تکایا و هیئت‌های مذهبی جشن گرفته می‌شود به همین از روزهای گذشته جای‌جای در سراسر ایران اسلامی ‌از دورترین روستاها و شهرها گرفته تا مراکز استان‌های کشور مهیای برگزاری جشن عید شدند و از شب گذشته تاکنون شاهد برگزاری جشن و شادی در سراسر کشور هستیم.

درآخربا تهیه و تقسیم بسته‌های شیرینی و شکلات و مسابقات جذاب بین نوجوانان و21 کارت هدیه به قید قرعه و همچنین یک عدد کمک هزینه کربلای معلی، و ایستگاه صلواتی در   میان شرکت کنندگان جشن عید غدیربرگذار و اهدا گردید. و مولودی‌خوانی نوجوانان عزیز به استقبال عید غدیر و رفتند و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع ) در روز عید کامل شدن دین و اتمام نعمت خداوند‌، خیابان‌ها را آذین‌بندی و آیین‌های جشن و سرور در جای جای ایران اسلامی برگزار کرد‌ند.

کلید واژه ها: دفترنهاد دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کهگیلویه و بویراحمد عید غدیر


نظر شما :